Eläinkaupasta vai kasvattajalta?


Kasvattajalta vai eläinkaupasta? Tämä on monella keskustelupalstalla usein ylösnouseva aihe, siksi haluan puurtaa tätä asia ja saada omat ajatukseni alas. Lyhyt vastaus on: sillä ei ole niinkään väliä _mistä_ marsu ostetaan, vaan miten se on kasvatettu ja millaisista olosuhteista se alkujaan on peräisin. Asian ydin lienee se että äänestät lompakollasi. Tue siis mieluiten sellaista kasvatusta ja marsumyyntiä joka vastaa sinun omia näkemyksiä hyvästä eläintenpidosta ja eettisestä kaupankäynnistä. Eläinkaupat Eläinkauppa on tuottoa tavoitteleva yritys. Eläinkauppa haluaa myydä eläimiä, koska lisää asiakkaiden määrää. Eläimistä itsestään eivät välttämättä aina tee tuottoa, varsinkaan jos eläin on kauan kaupassa. Eläinkauppoja on erilaisia, rahankiilto silmissä toimivia, sekä fiksuja eettisesti toimivia. Eläinkaupan marsut voivat olla peräisin hyvin erilaisista oloista. Marsut voivat olla eläinkaupan omia kasvatteja, jolloin ne on kasvatettu myyntiä varten. Marsut voivat olla peräisin eläintukusta ulkomailta (ajattele häkkikanalaa, mutta marsuilla). Marsut voivat olla peräisin Suomalaiselta kasvattajalta (viralliselta tai ei). Mistä marsu on peräisin ja millaisista oloista et saa tietää muuten kuin kysymällä. Eli kysy, jos sinulle ei kerrota niin todennäköisesti ovat tukusta. Jos sanotaan ”Suomalaiselta kasvattajalta” niin sekin voi tarkoittaa mitä tahansa, se voi olla kaikkea pentutehdasmaisista oloista marsuja myyntiin tuottavalta henkilöltä, fiksuihin marsuyhdistyksen sääntöjä seuraavaan viralliseen tai ei-viralliseen kasvattajaan. Kannattaa siis tarkentaa kysymystä. Suomessa onneksi on hyvin paljon eläinkauppoja jotka haluavat toimia oikein, ja hankkivat marsunsa ainoastaan kotimaisilta kasvattajilta. Tukkueläinten myynnin vähentämisen eteen on monet yhdistykset sekä kasvattajat tehneet paljon työtä muun muassa levittämällä tietoa. Kasvattajat Sana kasvattaja ei itsessään ole vakuus siitä että eläin on hyvistä oloista. Kuka tahansa joka omistaa marsun joka saa pentuja, on tässä tapauksessa marsupentujen kasvattaja. Kasvattajia on siis myös erilaisia, eri tietotaitoisia, eri määriä kasvattavia ja eri syystä kasvattavia ja eri tavalla eläimensä pitäviä. Siksi kannattaa aina tutustua kasvattajaan, pyytää kuvia marsujen oloista, sekä ehkä jopa jutella kasvattajan kanssa miksi hän kasvattaa ja millaisella linjauksella. Rakettitiedettä ei asiasta tarvitse tehdä, kunhan itse tyytyy ja on vakuuttunut siitä että eläimillä on kaikki hyvin, ja kasvatus tehdään jostakin muusta syystä kuin rahallisesta. Harva lajista oikeasti kiinnostunut kasvattaja tekee kasvatustyöllään voittoa, vaan kasvatus on harrastus, tai jopa harrastuksen sivutuote. Itse käytän rumaa sanaa ”puskakasvattaja” sellaisista kasvattajista jotka teettävät sen enempää suunnittelematta paljon poikueita marsuillaan. Puskakasvattajan kasvatuksen tavoitteena on yleensä pentujen myyminen, ja rahan tuottaminen. Puskakasvattaja ei ole yhdistyksen alainen, eikä edes välttämättä edes tunne marsurotuja. Mikä on sitten virallisen ja ei-virallisen kasvattajan ero? Suomen Marsuyhdistykseltä voi anoa kasvattajanimeä kasvatusharrastukselleen, käymällä läpi näyttely ja kirjoitusprosessin jolla näyttää yhdistyksen hallitukselle ja kasvattajnimikäsittelijälle että kasvatuksella on jonkinlainen suunnitelma.Eläintenpitorikkeitä ei pidä olla. Virallinen kasvattaja sitoutuu myös seuraamaan marsuyhdistyksen sääntöjä, mm. marsupoikasia ei myydä alle 5-viikon ikäisinä ja kasvatit saavat aina mukaansa sukutalun. Marsuyhdistyksen sääntöjä voi seurata myös ilman että on virallinen kasvattajanimi, näyttelyissä voi käydä, ja voi hoitaa eläimensä hyvin ja olla jalostussuunnitelmaa. Tämä tarkoittaa siis sitä että ”yhtä päteviä” kasvattajia voivat ei-virallisetkin olla. Jokaisella meistä on kuitenkin omat moraalit ja omat ajatukset, minkä takia kannattaa tutustua kasvattajaan kuin kasvattajaan, virallisuudesta huolimatta. Näin voi löytää itselleen sopivan henkilön jolta hankkia eläimensä, ja täten tukea hänen kasvatustoimintaa. Kannattaa pitää mielessä että kaikki kasvattajat ovat yksityishenkilöitä, verrattuna eläinkauppoihin tai toiminimen alla marsuja kaupetteleviin. Hankkikaa siis eläimenne juuri sieltä mistä haluatte ja mistä on teille sopivaa. Mutta muistakaa että äänestätte lompakollanne. Tukekaa ainoastaan sellaista toimintaa mitä itse hyväksytte. Tässä muutamia kysymyksiä/ajatuksia mitä voi miettiä tai kysyä eläinkaupalta/kasvattajalta varmistaakseen että eläin on harrastuksen syntyä, eikä kaupallinen tuote. -oletko marsun kasvattaja? -mistä marsu on alkuperäisesti? -onko kasvattaja suomalainen? -onko kasvattaja marsuyhdistyksen hyväksymä? -onko sinulla kuvia näyttää marsusi oloista? -onko sinulla kuvia marsupennun vanhemmista? Kiitos teille jotka jaksoitte lukea tämän läpi. Toivottavasti saamme sanan levitettyä ja pikkuhiljaa Suomessakin tukkueläinten myyntiä ja eläinten trokaamista kokonaan kitkettyä pois :) Terveisin Marsujen ystävä Carolina Clayhills


UUTISET